Ogłoszenia

Otworzyliśmy nabór na autorów VSC, zapraszamy do tworzenia z nami!
Strona została graficznie i merytorycznie odświeżona

niedziela, 8 lutego 2015

021 Próby dzielności

autor: Iseline
Mój pierwszy artykuł na VSC, jednak pewnie ostatni, gdyż nie czuję na razie potrzeby wyrażania pomysłów, których i tak na razie nie rodzi się w mojej głowie zbyt wiele. Jednak chciała bym przedstawić wam koncepcję, która w tej chwili chodzi mi po głowie, a mianowicie stworzenia próby dzielności dla ogierów oraz oddzielnej księgi stadnej dla nich. Przepraszam jednak za wszelkie niejasności, które mogą pojawić się w tym artykule, gdyż sama nie do końca jeszcze wiem, jak to będzie wyglądać.
Tak więc, chodzi mi głównie o wprowadzenie selekcji ogierów, co z kolei prowadziło by do wprowadzania barier genetycznych, zależnych od czynników, na podstawie których będzie oceniany ogier biorący udział w próbie dzielności. Tak więc chciała bym wprowadzić oddzielną stronę, pełniącą funkcję księgi stadnej dla wirtualnych ogierów wszystkich ras. Właśnie na tej stronie, co dwa miesiące odbywać się będzie próba dzielności dla ogierów, podzielona na dwie podkategorie, zależne od użytkowości oraz typu konia, a mianowicie:
  • Kuce:
4 letnie: Sprawdzane będą na poziomie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy L (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności oraz skoków luzem.
5 letnie: Sprawdzane będą na poziomie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy L, z elementami klasy P (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności, skoków luzem oraz pracy w ręku.
6 i 7 letnie: Sprawdzane będą na poziomie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy P (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności, skoków luzem oraz pracy w ręku.

  • Konie:
4 letnie: Sprawdzane będą na podstawie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy L (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności oraz skoków luzem.
5 letnie: Sprawdzane będą na podstawie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy P (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności, skoków luzem oraz pracy w ręku.
6 i 7 letnie: Sprawdzane będą na podstawie ogólnych wymagań sportowych na poziomie klasy P z elementami klasy N (skoki oraz ujeżdżenie). Ogiery sprawdzane będą także na podstawie jezdności, skoków luzem oraz pracy w ręku.

Podczas próby dzielności konie będą także bonitowane, każdy otrzyma również krótki opis przebiegu próby dzielności. Przejdę teraz do kwestii barier genetycznych, czyli limitu potomków od jednego ogiera. Więc podczas próby dzielności koń będzie mógł zdobyć 25 punktów w kwestii jezdności oraz sportu. Maksymalnie 100 będzie mógł zdobyć dany koń w kwestii bonitacyjnej.
Jeżeli więc dany koń zdobędzie 0-10 punktów w pierwszej kategorii oraz mniej niż 50 punktów bonitacyjnych, będzie mógł pokryć maksymalnie dwadzieścia klaczy rocznie.
Jeżeli koń zdobędzie 10-20 punktów w kategorii sportowej oraz 50-80 punktów w kwestii bonitacji, limit pokryć klaczy wzrośnie do maksymalnie 40 pokryć w ciągu roku.
Natomiast koń, który zdobędzie więcej niż 20 punktów, jeżeli chodzi o sport oraz więcej niż 80 w kwestii bonitacyjnej bonitacyjnej, liczba pokryć wzrośnie do 50 rocznie.
Z każdą gwiazdką liczba potomków wzrastać będzie o dziesięć.
Teraz przychodzi problem, gdyż nie wiadomo, co zrobić ze starszymi ogierami. Żaden z nich nie będzie mógł uczestniczyć w próbie dzielności więc... liczba możliwości pokryć będzie zależała od dotychczasowych osiągnięć. Tak więc jeżeli koń zdobył ich 0-30 będzie mógł spłodzić maksymalnie 40 potomków w ciągu roku. Koń który zdobył 30-50 będzie mógł pokryć w ciągu roku 50 klaczy, natomiast u konia, który zdobył więcej niż 50 osiągnięć, liczba pokryć wzrasta do 100 rocznie.

Przejdźmy teraz do promocji ogierów, wpisów do ksiąg oraz większości spraw organizacyjnych.
Ogier, który zdobędzie więcej niż 20 punktów sportowych oraz 80 bonitacyjnych otrzyma tytuł SH (Sport Horse).
Wszystkie konie, zarówno te, uczestniczące w próbie dzielności, jak i te starsze otrzymają wpis do księgi.
Po zakończeniu każdej próby dzielności tworzony będzie katalog z najciekawszymi - według nas - ogierami oraz tymi starszymi, wartymi polecenia.
Jeżeli ten pomysł się przyjmie, na ewentualnej stronie księgi stadnej pojawi się także program próby dzielności dla koni pokazowych oraz westernowych, działający mniej więcej na tych samych zasadach. Jednakże, aby stworzyć coś takiego potrzebowała bym wspólnika.

Wszelkie pytania oraz oferty współpracy ze mną proszę kierować na mój e-mail. Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. :)
~Iseline
iseline.risvik@gmail.com

13 komentarzy:

  1. Jak dla mnie wszystko okay i nawet ciekawe urozmaicenie. Poza limitami pokryć. Nie chodzi o to, że są one małe, ale chyba o fakt że ograniczają. A nikt nie lubi ograniczeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Więc i ja się wypowiem. Hm, nasuwa mi się przede wszystkim pytanie: po co?
    Owszem, w vircie zachodzi wiele zmian, ale to jest chyba już przesadne ograniczenie. Poza tym kategorie mi tu nie grają, ponieważ każda rasa inaczej przechodzi próbę dzielności (ale tu mogę się mylić, także z góry przepraszam, jeśli wprowadzam was w błąd), bo np. araby jako próbę dzielności są poddawane w trening wyścigowy i wystawiane do gonitw (celem gonitw arabskich nie jest wyłonienie najszybszych osobników, a przetestowanie zdrowia, sił i odporności koni objętych treningiem wyścigowym. U arabów objętych treningiem wyścigowym można zauważyć pozytywną zmianę w wyglądzie i kondycji), znowu koni pełnej krwi się nie bonituje i wcale nie przechodzą próby dzielności, ale one są ogólnie 'inne' pod każdym względem, co zaczynam zauważać xd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dodajesz takie ładne kolorki w komentarzach? :D

      Usuń
    2. Magia po prostu ;D
      A tak serio, to zwykłe zalety naszego szablonu, czyli:
      kursywa - < i >tekst< / i >
      pogrubienie - < b >tekst< / b >
      przekreślenie - < s >tekst< / s >
      podkreślenie - < u >tekst< / u >

      tylko bez spacji w '<>' ;3

      Usuń
  3. No i co z końmi, które chodzą klasę L ujeżdżenia, albo w ogóle nie chodzą ujeżdżenia? Co z westernowcami? Co z wystawowcami?
    Jeśli chodzi o limit kryć - dla mnie spoko - 20 potomków rocznie na dzisiejszy wirtual to i tak jakiś nierealny cel dla mnie :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Hmm... 'darmowy' trening? Spoko, może być. Bonitacje - sama tego nie zrobie, a chętnie bym zobaczyła, jak ktoś moje konia ocenia w sumie... Spis ogierów? Niby też mógłby być, ale po licho, skoro jest spis na VZP? Ograniczenia na krycia - to głupota. Po co to? XD No... i to chyba tyle z mojej strony.

    / Podkowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bonitacje spoko, ale żeby dobrze ocenić konia powinien mieć foty luzem, a są konie, które mają foty np. tylko w skoku :D

      Usuń
    2. no, też fakt. Niemniej, i tak chętnie bym zobaczyła jak ktoś je ocenia

      /Podkowa

      Usuń
  5. Ja mam trochę mieszane uczucia... Niby fajnie, ale z drugiej strony to zwalanie sobie na głowę całej masy dodatkowej roboty. Ogierów w wirtualu jest cała masa, ogarnięcie tego potrwa wieki. Poza tym jak już dziewczyny powiedziały nikt limitów nie lubi xD Nie wiem, trochę mi to wygląda na próbę zrobienia czegoś super (co oczywiście pochwalam :D) ale wątpię że to się przyjmie. Im więcej komplikacji tym gorzej. Jeżeli się tego ktoś podejmie to w porządku, ale ja szczerze mówiąc nie widzę większego sensu :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wyścigowce to jedna sprawa, ale najbardziej interesuje mnie co z hucułami które przechodzą próbę hodowlaną w formie ścieżki huculskiej która praktycznie w Virtualu nie istnieje.
    Moim zdaniem to niepotrzebne i bezcelowe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zastanawiam sie, czy do wylonienia super koni nie wystarczylby konkurs na naj konia roku - tak jak tutaj to opisalam (czytajcie komentarze bo bardzo rozwinely artykul):

    http://classical-arabians.weebly.com/classical-arabians/najlepszy-kon-roku

    Niestety nie sadze, aby co dwa miesiace ktos byl w stanie ogarniac wszystkie ogiery.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie... xD Dlatego w skrócie: księga hodowlana fajna (chociaż na Pastwiskach już jest spis), próby dzielności niepotrzebne. Jak już bardzo chcemy wyłaniać konie najlepsze z najlepszych to możemy zrobić konkurs na konia roku jak mówi Sok. Taki z o wiele surowszym ocenianiem niż do tej pory. Najlepszymi końmi pod względem osiągnięć zajmuje się od pewnego czasu WBKZ, więc można ogarnąć coś co będzie skupiało się na innych rzeczach :)

      Usuń
    2. No własnie... po co rozbijać na klacze i ogiery? Tak wszystko w jednym miejscu

      Usuń